PayLaşım TR

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PayLaşım TR

Paylaşımın Merkezi

OGame savunma taktikleri

PayLaşım TR | Taha |
    PayLaşım TR | Taha |
    Administrator
    Administrator

Erkek Mesaj Sayısı : 203
    Rep Gücü : 33

OGame savunma taktikleri Empty OGame savunma taktikleri

Mesaj tarafından PayLaşım TR | Taha | Perş. Haz. 26, 2008 3:29 pm

Daha önce birçok yerde söylediğim üzere gar saldırıları 3/24 kuralı dışında bırakıldığı için gezegenlere savunma kurmak oldukça anlamsız bir hal alıyor. Ancak yine de ben savunma ağırlıklı oynamak istiyorum diyenler çıkacaktır. Bu nedenle savunma stratejisini nasıl geliştirmeniz gerektiği konusunda bir yazı yazmayı uygun gördüm.

Öncelikle gezegenlere savunma yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını irdeleyelim.

Ben şahsen her gezegene az düzeyde savunma yapmanızı, yani saldırılara karşı koymak yerine önüne gelenin hammaddenizi çalmasını engelleyecek düzeyde, ancak yıkılırsa da giden emek ve zamana acımayacağınız bir savunma öneriyorum. Yani 100-150 r.a. 1-2 plazma 3-4 gaus'dan oluşan bir savunma. Bu savunmanın özelliği saldırana her halükarda zarar vermesidir. (ölüm yıldızı ile gelmesi haricinde) Bu nedenle de sıradan sistemleri sondalayan yağmacılar gezegeninize yağmaya gelmek yerine gemi kaybetmeyecekleri diğer gezegenleri tercih ederler.

Ancak biliyorum ki tüm tavsiyelerime rağmen yine de abartılı düzeyde bir savunma kurmak isteyenler çıkacaktır.

Ben yine son bir uyarı yapayım. Eskiden savunma, yeteri kadar online olamayanlar için bir sığınma aracıydı. Yani gemileri ve hammaddeyi başkalarının ele geçirmemesi için bir kurtuluş idi. Ancak gar kuralı değişince bir oyuncu tüm gezegenlerinden sizi gar yağmuruna tutabilir. Bir kaç arkadaşı da ona destek verirse, hiçbir savunma bu gar yağmuruna direnemez.

Bu kadar uyarmama rağmen savunma yapacaklar unutmasınlar ki artık savunmanıza da sahip çıkmanız gerekiyor. Yani savunma yapacaksanız savunmanızın yok olmaması için de online sürenizin uzun olması gerekiyor. Yani eski amacından öte daha fazla online olmanıza neden olabilir.

Peki avantajı yok mu savunmanın? Elbette var. Savunma sizi çekici bir hedef olmaktan çıkarır. Yani kimse size öylesine saldırmaz. Ve gemileriniz ve madenleriniz nispeten daha güvenli bir limanda bekler. Ancak puanınız artmaya başladıkça çevrenizdeki oyuncular sizi tehdit olarak görmeye ve size düşmanlık beslemeye başlayanlar çıkacaktır ve tek amacı düşmana zarar vermek olan ve herhangi bir kar sağlamayan gar saldırılarına başvuracaklardır.

Peki gezegenimde çok güçlü bir savunma istiyorum, online sürem de savunmama sahip olacak kadar yeterli diyorsanız, nasıl bir savunma kurmalısınız ve o savunmayı nasıl korumalısınız...

Öncelikle savunmanın bel kemiği roket atarlar (düşman filosuna ucuz hedef olması açısından), plazma atıcılar (gelen filoya mutlaka zarar verdikleri için) ve gauslardır (oyunda herkesin komuta gemilerini tercih etmesi nedeniyle)

Peki sayılarını nasıl ayarlamalısınız? Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Puanınıza, savunmaya ayırabileceğiniz madenlere ve size saldırabilecek düşmanların filosuna göre bu rakam değişir. Ancak ben savunma kurmak isteyen orta karar bir oyuncuyu temel alacağım.

Benim tavsiyem x kadar plazma atıcıya karşılık 100x'den daha fazla sayıda roketatar olacak. Gaus ise aslında birçok bileşene bağlı. Her bir gaus'u birer komuta gemisi gibi düşünebilirsiniz. Dolayısıyla az sayıda gaus güçlü filolara karşı anlamsız olurken küçük filolara karşı oldukça etkili olacaktır. Dolayısıyla gaus'u düşman gücüne göre belirlemeniz gerekir. Kişisel tavsiyem ise 4x gibi bir rakam.

Roketatarların esas amacı değerli savunma araçlarının vurulmasını önlemek ve savaşın bir turda bitmesini engellemektir. Bu sayede güçlü savunma araçlarına bir kez daha ateş etme şansı doğacak ve daha fazla filo düşürebileceksiniz.

Yani çok extrem bir örnek vermek gerekirse. 2 plazma atıcınız ve 5000 roketatarınız olduğunu düşünelim. Ve üzerinize 1000 komuta geliyor. Savaş 6 tur sürer ve berabere biter. ve her turda sizin plazma atıcılarınız 1 veya 2 adet komutayı düşürür ve savaş bitene kadar vurulmaz. Çünkü komutalar roketatarları patlatmakla uğraşmaktadır.

Peki diğer savunma birimlerinden hiç yapmayacak mıyız? Öncelikle savunmanın esas amacı saldırı gelmesini engellemektir. Bu nedenle diğerlerinden de araya serpiştirin ama ana stratejinizde çok da işe yaramayacaklarını unutmayın. Sadece düşman size sonda attığında bir sürü savunma gereci olduğunu görmesi açısından size yararlı olacaktır.

Kendi stratejinize en uygun savunmayı yapmak için sürekli simülasyon yapın. üzerinize değişik filolar saldırıyormuş gibi simüle edin. Ve hangi savunma oranının sizin için en doğrusu olduğunu ve en masrafsızı olduğuna kendiniz karar verin.

Şimdi plazmalı, gauslu, roketatarlı savunmamızı tamamladık. İster benim önerdiğim oranlarla ister kendi benimsediğiniz oranla geliştirmiş olun bu savunmayı savunmak zorundasınız. Yani yakalayıcı yapmak zorundasınız.

Yakalayıcı yapmak roket silosu kademesi geliştirmeye bağlı olduğundan ve bir aşamadan sonra çok fazla maden istediğinden dolayı yeterli sayıda yakalayıcınız asla olmayacak.

Peki yakalayıcı sayımı neye göre belirlemeliyim? Öncelikle atılan her gar ciddi anlamda maliyet getirir. Bu yüzden 40 gar'ı yakalayıcılara yakalatmak ciddi düşmanlık beslemeyen düşmanlarınızı caydıracaktır.

Peki ya sizi gar yağmuruna tutmaya niyetleniyorlarsa? Yapacak hiçbirşeyiniz yok mu? Elbette var. Nanit!

Nanit ile savunmanın alakası ne dediğinizi duyar gibiyim. Üzerinize gar yağmuru başladığında alakasını öğrenmemeniz için ben açıklayayım. GEnelde gar saldırısı yapan insanlar bir yandan gar yapar bir yandan fırlatır. YAni hepsi aynı anda gelmez. Bir kaç dakika ara ile gelir. VE eğer nanit seviyeniz 2 ve üstündeyse size yeni roketler gezegeninize ulaşmadan yakalayıcı yapma şansı doğar. Yani üzerinize garlar gelmeye başladığında hemen yakalayıcı yapmalısınız. VE pek tabii ki savunmalı gezegeninizde daima yakalayıcı yapabilecek metal ve deut bulundurmalısınız.

Örneğin 60 yakalayıcınız varken. 30-40 tane de saldırı anında yaptığınız yakalayıcılar roketleri deaktive ederse savunmanızı büyük ölçüde kurtarmış ve size saldıranın boşa masrafa girmesini sağlamış olursunuz.

Genel değerlendirme yapmamız gerekirse...
    -Savunma yaptığınız gezegende yakalayıcı sayısını olabildiğince arttırın.
    -Savunma bulunan gezegenin tersanesine asla fazla iş yıkmayın. Aksi halde gar saldırısında hızlıca yapmak zorunda olduğunuz yeni yakalayıcıları inşa edemezsiniz.
    -Nanit seviyenizi olabildiğince yukarda tutun.

Genel anlamda savunmayı ve savunmayı nasıl koruyacağınızı özetledim. Son söz olarak bir kez daha söyleyeyim. Gezegene güçlü bir savunma yapmak artık hiç de mantıklı değil. Bunun yerine başka bir başlıkta anlattığım ve anlatacağım üzere ay savunmasına öncelik verin. Ayınız yoksa ay sahibi olmak için stratejiler uygulayın. Savunmacı iseniz sizin rahat etmek için tek çareniz ay sahibi olmak ve aya savunma kurmaktır. Aksi halde tam oyuna ısınmışken yaşayacağınız bir gar saldırısı sizin ciddi puan ve moral kaybınıza yol açabilir."

Not=Alıntıdır.Ogame oynamıyorum...

Similar topics

-

Forum Saati C.tesi Nis. 27, 2024 6:15 am