PayLaşım TR

Paylaşımın Merkezi


  Meclis'te tarihi skandal

  Paylaş
  avatar
  PayLaşım TR | Taha |
  Administrator
  Administrator

  Erkek Mesaj Sayısı : 203
  Yaş : 26
  Nerden : Ankara
  Rep Gücü : 33
  Kayıt tarihi : 08/03/08

  Meclis'te tarihi skandal

  Mesaj tarafından PayLaşım TR | Taha | Bir C.tesi Haz. 21, 2008 8:02 pm

  TBMM'nin 23 Ocak 2008'de 5174 Sayılı TOBB ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun 74'üncü Maddesi (d) bendinde yaptığı değişiklik, kanunun yazımındaki maddi hata nedeniyle skandal bir kanun olarak yürürlüğe girdi.

  Kanundaki yeni maddeye göre; oda ve borsada genel sekreter olabilmek için 'zimmet, kaçakçılık, rüşvet, hırsızlık' gibi çok sayıda suçtan mahkum olmuş olmak şart.


  Türkiye'nin yasama organı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yaptığı bir kanun değişikliğinde tarihe geçecek bir maddi hataya imza attı. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, 23 Ocak 2008'de 5174 Sayılı TOBB ile Odalar ve Borsalar (TOBB) Kanunu'nun 74'üncü Maddesi (d) bendinde değişiklik yapan TBMM'nin maddi hatası fark edilmedi. Resmi Gazete'de yayınlanan kanun yürürlüğe girdi.

  Kanundaki yeni maddeye göre; bundan böyle TOBB ve TOBB'a bağlı Türkiye genelindeki 365 oda ver borsanın genel sekreterlerinin 'zimmet, kaçakçılık, rüşvet, hırsızlık, casusluk' gibi çok sayıda suçu daha önce işlemiş ve mahkum olmuş olması şart. Aylık yayınlanan Terazi Hukuk Dergisi yazarı Remzi Özmen'in fark ettiği 'kanundaki maddi hata' söz konusu kanunda oda ve borsalara atanacak genel sekreterlerin niteliklerinin belirlendiği maddede yapıldı. Kanunun eski halinde suçlar sayıldıktan sonra 'hükümlü bulunmamak' ibaresi yer alırken, yeni halinde suçlar sayıldıktan sonra 'hapis cezasına mahkum olanlar' deniliyor.  5174 sayılı kanunun genel sekreterlerin niteliklerini düzenleyen 74'üncü maddesi'nin d) bendi, "Taksirli suçlar ve bentte sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere; ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar dahi devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik; inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı, şeref ve haysiyeti kırıcı suçlardan veya kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçundan dolayı hükümlü bulunmamak" diyor.  ARANAN ÖZELLİKLER

  5174'ün 74'üncü maddesi "Genel Sekreterin aşağıda belirtilen nitelikleri haiz olması gerekir" diye başlıyor ve sonra "a- Türk vatandaşı olmak, b- Kamu haklarından mahrum olmamak, c- Askerlikle ilişiği bulunmamak ve d-" diye devam ediyor. İşte bu (d) bendinin yeni hali her şeyi tersine çeviriyor. Çünkü 08.02.2008 tarih ve 2681 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 23.01.2008 tarih ve 5728 Sayılı Kanun'un 538'inci Maddesi ile değişik d) bendi (74'ün d bendi) olarak şöyle devam ediyor: "Türk Ceza Kanunu'nun 53'üncü Maddesi'nde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı beş yıl veya daha fazla süreyle ya da devletin güvenliğine karşı suçlar Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin iflasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerini aklama, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hapis cezasına mahkum olanlar."


  'OLMAMAK OLMAK' OLUNCA SUÇ LİSTESİ TAVAN YAPTI

  ODA ve borsalardaki genel sekreterlerin niteliklerini düzenleyen 74'üncü madde (d) bendinde oda ve borsalara genel sekreter olabileceklerin sahip olması gereken nitelikler sayılırken suç ve sabıka faslında sıralanan suçların sonundaki 'olmamak' fiili, değişiklikten sonra 'olmak' olunca, genel sekreter adaylarının eski metinde sayılan ve işlememiş olmaları gereken suçlara göre yeni metinde çok daha fazla suçu işlemiş olması şart oluyor. Çünkü yeni düzenlemeyle genel sektereter olabilmenin şartları ağırlaştırılmak istendi ve önceki düzenlemede olmayan suçlardan mahkumiyetler de kapsama alındı. Yani yapılmak istenen tam tersi gerçekleşti. Bu maddi hata sonucu hükümlülüğün kapsamına para cezaları ve diğer yaptırımlar dahil olurken, hapis cezaları ise kapsam dışına çıkarılmış oldu.

   Similar topics

   -

   Forum Saati Paz Ocak 20, 2019 8:01 pm